Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi yenileniyor

XVI. yüzyılın ünlü denizci ve kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa’nın türbesi 627 bin 561 TL ile bedelle yenileniyor.

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi yenileniyor
20 Şubat 2013 - 12:11

 

Osmanlı tarihinin ünlü denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak ilk kaptan paşası ve büyük amirali olan Barbaros Hayrettin Paşa’nın kabrinin bulunduğu türbe, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yenileniyor.

Geçtiğimiz yılsonunda yenilenme süreci başlayan türbedeki çalışmaların, 2013 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Beşiktaş meydanında Sinan Paşa Camii karşısında Deniz Müzesi`nin yanında yer alan yapı, 627 bin 561 TL ile yenilenerek ziyaretçileri ile yeniden buluşacak.


XVI. yüzyılın ünlü denizci ve kaptan-ı deryası Barbaros Hayrettin Paşa için Mimar Sinan tarafından yaptırılan ve dıştan oldukça sade bir görünüme sahip olan türbenin yenileme sürecinde kubbenin kurşun işleri ve içeride sıva raspası yapıldı. Dış cephe temizliği, çevre düzenlemesi ve hazire düzenlenmesi işi ise devam ediyor.


Mimari bir tablo

Türbe klasik biçimde sekizgen planlı ve kesme taştandır. Kapı önünde üstü ayna tonozlu iki sütuna dayanan bir revak bulunur. Bu tonoz örtüsü mermerden baklava başlıklı sütunlar ve sivri kemerler üzerine oturmaktadır. Sekizgen gövdenin bütün yüzleri birbirinin aynıdır. Kubbe sekizgen alçak bir kasnak üzerine oturmaktadır. Sade görünüşlü cephe teşkilâtı içeride de devam etmiştir. Kubbe ortasında besmeleyle birlikte altın yaldızla yazılmış A`râf sûresinin 89. âyeti bir madalyon halinde yer alır. 
Türbe içindeki dört sandukada Barbaros Hayrettin Paşa dışında Cafer Paşa, Cezayirli Hasan Paşa ve Barbaros`un hanımı Bâlâ Hatun bulunur. Türbe dışındaki hazîrede ise Barbaros`un yakınları bulunur. Türbe içinde sandukalar dışında iki büyük şamdan, bir ahşap Kur`an mahfazası, bir sakal-ı şerif ve arabesk süslemeli bir metal vazo İle 1816 tarihli Seyyid İbrahim imzalı bir hat levhası yer alır.


Haber: Selma Genç                                   20.02.2013İstanbul Ajansı Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum