Beykoz Koru Sosyal Tesisi; Rüya gibi…

Kendinizi rüya âleminde hissettiren Beykoz Koru Sosyal Tesisi Boğaz`a hakim bir bölgede 150 dönümlük alanıyla koruların en büyükleri arasında yer alıyor.

Beykoz Koru Sosyal Tesisi; Rüya gibi…
03 Şubat 2013 - 14:23 - Güncelleme: 29 Haziran 2017 - 20:44

Doğanın kuşatıcılığı ile yürüdüğünüz korunun içinden geçerken sizi karşılayan asırlık ağaçlar ve renklerin her tonundan çiçeklerden yayılan misk kokuları sarar sizi. Tesisin bulunduğu alana girdiğinizde boğazın eşsiz manzarasını da seyre dalınca acaba rüyadamıyım, diye gözlerinizi ovuşturabilirsiniz. Tesise yüzünüzü çevirdiğinizde ise kendinizi saraylı gibi hissettirecek bir yapıyla karşılaşırsınız. Bu yapı tarihten günümüze gelen Abraham Paşa köşkü olarak bilinir. Ancak geçmişten günümüze gelinceye kadar tanınmaz hale gelen köşk İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yenilemesiyle insanların hafta sonlarını keyif ve huzurla geçireceği bir sosyal tesise dönüştü. İstanbullular, bu büyüleyici korunun kendilerini sultan ve padişahlar gibi hissettiren mekânında tarifsiz lezzetlerin tadını çıkarırken bir yandan da maliyetini düşünmeden geçirdiği her anın keyfini yaşıyor, çünkü dört dörtlük tesiste fiyatlar oldukça makul. Tesisteki hazır lezzetlerin dışında dileyen korunun temiz havasının eşliğinde piknik yapabilir ve uzayıp giden yürüme parkurlarında yürüyebilir ya da spor alanlarında sağlığına yatırım yapabilir. 

 


 


Beykoz Korusu’nun diğer korulardan farklı bir özelliği iki girişinin bulunması. Birincisi sahilden, diğeri ise Riva-Beykoz Yolu diye tabir ettiğimiz arka giriş. Bu girişlerden yürüyerek girdiğinizde koru yolları birbirine bağlanıyor ama araç ile girdiğinizde aynı şey söz konusu değil, çünkü araçları bu girişlerdeki park alanlarına bırakarak girebiliyorsunuz. Böylece koru içerisinde tek bir aracın olmadığı dev ağaçların arasında uzayıp giden yollar tamamen size kalıyor. 


Nefis sunum ve eşsiz lezzetler diyarı
 Osmanlı sofralarının dillere destan olmuş lezzetleri çorbalar, mevsimine göre çeşitli zeytinyağlılar, ara lezzetler, sıcak yemekler ve tatlılar ayrıca tesisin kendine has yemekleri Koru Krebi, Koru Steak.. gibi çok sayıda tatları damağınızda kalan lezzetler makul fiyatlarla sunuluyor. Tesis, her Pazar 55 çeşit lezzet dolu zengin kahvaltı menüsüyle de konuklarının memnuniyetini en yüksek seviyeye çıkarıyor.  Orman havası ve muhteşem manzara eşliğinde kahvaltı yapmak isteyenler Pazar sabahları 08.30-12.00 saatlerinde tesisin misafiri olabilir.

 
Tüm davet ve toplantılara uygun mekânlar
Tesisin 1200 kişi kapasiteli restoranı yarısı açık, yarısı kapalı olarak hizmet veriyor. Çay bahçesi de manzaranın keyfini sürmek için özel olarak hazırlanmış. Toplu organizasyonlarda özellikle de düğün gibi anısı her zaman taze kalacak bir organizasyon için mavi rüya olarak tanımlayabileceğimiz 500 kişilik Piramit Salonu ve 500 kişilik terası görünüşüyle size işte aradığım mekân dedirtiyor.


Koruya ulaşım her yolla kolay
İETT otobüsleri ile gitmek isteyenler 121A Beykoz - Mecidiyeköy, 15 Üsküdar - Beykoz, 15BK Kadıköy - Beykoz hatları ile ulaşabilir. Üsküdar-Kavacık-Beykoz-Ortaçeşme dolmuş minibüsleri ve halk otobüsleri de bu hatlarda yolcu taşıyor. Özel araçları ile gitmek isteyenler için 2 yol var. Birincisi Üsküdar’dan başlayıp Beykoz’a kadar giden Boğaz sahilini takip etmek,  İkincisi ise otoyol ve bağlantılarını kullanarak ulaşmak. TEM’den Kavacık’a vardığınızda, Kavacık üst geçidinden Beykoz yönünde ilerleyeceksiniz. Deniz yoluyla gelecek olanlar Eminönü-Karaköy-Beşiktaş iskelesinden Beykoz iskelesine İDO deniz otobüsleriyle gidebilir. Ayrıca özel motor seferleri de Yeniköy-Beykoz arası hizmet veriyor.
Hazırlayan: Selma Gençİstanbul Ajansı Haber Merkezi                                  

Bu haber 1619 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum