‘Ev işçilerine insanca iş’

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün düzenlediği konferansta ev işçilerinin sosyal haklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Ev işçilerine insanca iş’
20 Şubat 2013 - 13:22

 

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) bu sene düzenlediği 100. Uluslararası Çalışma Konferans’ında “Ev İşçilerine İnsanca İş” başlıklı sözleşme 16 Haziran 2011 tarihinde genel kurulda üye devletlerin onayına sunularak kabul edildi.


Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre ev işçisi kadın örgütleri bu sözleşmenin 100 milyon kadar kişiyi ilgilendirdiğini ve ilk kez bunlardan önemli bir sayının tatil, annelik izni veya sağlık sigortası gibi haklardan yararlanabileceğini dile getirmektedir.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ILO’nun düzenlediği “Ev işçileri için insana yakışır iş konferansı”na AK Parti Kadın Kolları üyeleri ve bazı vekiller de katıldı.


Bu sözleşme ile çalışma saatleri daha düzenli ve belirli olabilecek, dinlenme zamanları belirlenebilecek, istihdam koşullarına ilişkin daha açık bilgilendirme olabilecek, örgütlenme ve toplu pazarlık hakkı dahil temel haklardan faydalanabilecekler.


Fatma Şahin, “İşçi olmadan işveren olmayacağını bilmeliyiz. Fabrikada çalışan da, evde çalışan işçi de aynı şekilde bizler için önemlidir” dedi.

 

“Evde huzur ve barış istiyorsak evde bulunan herkesin, buna ev için çalışan işçi de dahil huzurlu olması gerekiyor” diyen Şahin, “E Evimizi, evlatlarımızı teslim ettiğimiz ev çalışanlarını önemsiyoruz. Onların eğitimli olması için çözümler geliştiriyoruz. Evde bakım hizmeti için TRT Okul`la Haziran ayından itibaren eğitimlere başlıyoruz” dedi.

İstanbul Ajansı Haber Merkezi                                                             20.02.2013


YORUMLAR

  • 0 Yorum