Libyalı Polisler mezun oldu

İstanbul’da eğitim alan 817 Libyalı komiser, dün gece düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Libyalı Polisler mezun oldu
20 Şubat 2013 - 12:25

 

Türkiye ile Libya arasında imzalanan protokol gereği eğitimlerini İstanbul’da tamamlayan 817 Libyalı komiser, Haliç Kongre Merkezi’nde diplomalarını aldı.

 

Libya Ulusal Polis Akademisi öğrencileri, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Geçiş Hükümeti arasında Libya Ulusal Polisinin Eğitimine ve Kapasite Geliştirmesine İlişkin İşbirliği Konulu Mutabakat Muhtırası’ gereğince, Adile Sadullah Mermerci Polis Okulu’nda gerekli temel polis eğitimlerini tamamladı. Haliç Kongre Merkezi’nde Libyalı polisler için mezuniyet töreni düzenlendi.

Buradaki törene Libya Başbakanı Ali Zidan Mohammed, İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun yanı sıra Libyalı komiserler katıldı.

 

Törende konuşan Libya Başbakanı Ali Zidan Mohammed, Libyalı polislere eğitim veren Türk yetkililere teşekkür etti.

Türk yetkililerin çabalarını takdirle karşıladığını dile getiren Mohammed konuşmasına şöyle devam etti: “Tarih gibi bizi birbirimize bağlayan bir şehirdir İstanbul.

Türkiye-Libya kardeşliğine selam ediyorum. Burada Libya hükümetine bu kardeşliği daha da geliştireceğine, farklı alanlara yayarak yeni Libya’nın gelişmesine katkıda bulunacağına eminim.

Libya, Türk kardeşlerine çok şey borçludur.

Gıda, eğitim, sağlık konusunda da olduğu gibi polisimizi eğitmek anlamında da bize destek olmuştur. Burada sizlere özellikle öğrenciler, siz ki Libya’nın gelecekteki polisleri sizlere diyorum ki; sizin hükümetiniz ve devletiniz size çok büyük takdir ve saygı duyuyor ve sizleri çok seviyor”

 

Törende konuşan İçişleri Bakanı Muammer Güler ise Türkiye’nin Libya ile işbirliği içinde çalıştığını aktardı. Öğrencilere 27 farklı mesleki alanda eğitim verildiğini belirten Güler, “Bu eğitimin gelecekte de devam ettirilmesine devam edilecektir.

Tarihten gelen sorumluluk duygusu ile hareket eden ülkemiz geçmişte olduğu gibi bugün de barış kardeşlik ve hoşgörü içinde birçok ülke ile işbirliği yapmaktadır. Türkiye’nin kalbi kardeş Libya halkı ile birlikte atmıştır.

Türkiye’nin Libya’daki kolluk güçlerine desteği artarak devam edecektir.” diye konuştu.

 

Okulu birincilikle bitiren Libyalı Gaffar Ali Alkani yaş kütüğüne plaket çaktı. Libya Başbakanı Ali Zidan Muhammed polis okulunun ilk 10`a giren mezunlara plaket ve hediyeler verdi.

Ardından başarılı öğrenciler, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile polis okulu müdürü Cengiz Şenocak`a plaket verdi.Toplu olarak yemin eden mezunlar sahneye Libya bayraklarıyla çıkıp kep fırlattı.

 

İstanbul Ajansı Haber Merkezi                                              20.02.2013

YORUMLAR

  • 0 Yorum