`Rayiç bedel yüzde 50`

AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, tarımda kullanılan 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 50 olacağını söyledi.

`Rayiç bedel yüzde 50`
23 Şubat 2013 - 19:11

 

Nurettin Canikli, bir grup AK Parti milletvekiliyle düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığı`na sunulan teklif ile tarım arazileri için özel bir imkan getirildiğini söyledi.

 

Büyüklüğüne bakılmaksızın, tarımda kullanılan 2-B arazileri için rayiç bedelin yüzde 70 olarak değil, yüzde 50 olarak uygulanacağını belirten Canikli, şöyle konuştu: ``Teklifle, bütün araziler için ödeme süreleri uzatılmaktadır. Hem tarım arazileri hem de tarım arazisi olmayan yerler için ödeme süreleri uzatılmaktadır. Şu andaki kanuna göre taksitli satışlar için mücavir alanlarda 3 yıl olan ödeme süresi 5 yıla çıkarılıyor, 4 yıl olan mücavir alan dışı yerlerdeki ödeme süresi 4 yıldan 6 yıla çıkarılıyor.

 

Taksitli satışlarda peşin ödeme miktarı da yüzde 10`dan yüzde 20`ye çıkarılmaktadır, ancak bu tarım arazileri için geçerli değildir. Tarım arazilerinde hak sahipleri taksitli ödemeyi tercih etmeleri halinde, yine yüzde 10 peşinat ödeyecekler.``

 

Canikli, yaklaşık 345 bin hektar 2-B arazisinin güncelleme ve kadastro çalışmaları tamamlandığını ve Maliye Bakanlığı`na teslim edildiğini belirterek, bunun da 2-B arazisinin yaklaşık yüzde 99`una tekabül ettiğini söyledi.

 

 

İstanbul Ajansı Haber Merkezi                                                                                  23.02.2013

YORUMLAR

  • 0 Yorum