SGK'dan müjde !

SGK’lıların özel hastanelerde diş tedavisi de yaptırabilmelerine olanak tanıyacak uygulama

SGK'dan müjde !
11 Ağustos 2012 - 13:29

 

SGK’lıların özel hastanelerde diş tedavisi de yaptırabilmelerine olanak tanıyacak uygulama, Maliye Bakanlığı ve Hazine’nin olurunu bekliyor. Kararın çıkması halinde, uygulama gelecek yıl uygulamaya girebilecek.

Devlet, sigortalıların özel hastanelerde diş tedavisi yaptırabilmesi için harekete geçti. Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı’nın olurundan sonra resmileşecek olan uygulamanın temel tedavileri kapsayacağı, ancak implant gibi pahalı tedavilerin bu uygulamanın kapsamı dışında kalabileceği belirtiliyor. Özel diş hastanelerinde yığılmanın önüne geçilebilmesi  amacıyla, özele başvurunun sevk zincirine bağlanması ve bazı tedaviler için fark ücreti alınmasının da gündemde olduğu belirtiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın özel hastanelerden diş tedavisi hizmeti alımıyla ilgili çalışmasında son aşamaya gelindi. Söz konusu çalışmanın son haline göre, özel hastanelerden diş tedavisi alımı öncelikle temel rahatsızlıklarda yoğunlaşacak. Bununla birlikte diğer diş hastalıkları için de farklı şartlar uygulanacak. Ulygulamayla bazı rahatsızlıkların tedavisinde fark alınmasının da gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Uygulamada, Sağlık Uygulama Tebliği’nin (SUT) esas alınacağı belirtilirken, özel hastanelerde verilecek sağlık hizmetlerine yapılacak ödemelerin ayrıntılarının da SUT ile belirleneceği kaydediliyor. Özel diş hastanelerinde sigortalılalara verilecek hizmetin esaslarını belirleme yetkisi de, Türk Diş Hekimleri Birliği değil SGK’da olacak.

Top Maliye Bakanlığı’nda
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, “Bu işin maliyeti ne olabilir?” diye bürokratlardan hesaplama istediği, bununla birlikte SGK’dan, özel hastanelerden diş hizmeti alınabileceği konusunda olumlu görüş geldiği ifade edildi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında konunun masaya yatırılacağı, Maliye Bakanlığı ve Hazine’nin de maliyetler konusundaki görüşlerini açıklayacağı kaydedildi.

EKK’dan konuyla ilgili olumlu karar çıkmasının beklendiği ifade edilirken, sigortalıların özel hastanelerde diş tedavisi yaptırmasına ilişkin uygulamanın gelecek yıl başlayabileceği öğrenildi.

İMPLANT OLMAYACAK !

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışması hakkında bilgi verirken, özelden sağlık hizmeti alımının temel diş rahatsızlıkları için geçerli olabileceğini belirtti. Kılıç, “Örneğin implant gibi harcamalar, bunun içinde olmayacak. Botoks gibi harcamalar nasıl SGK’dan tahsil edilemiyorsa, burada da öyle olacak” ifadesini kullandı.

Kılıç, hastaların özel diş hekimlerine doğrudan mı başvuracağı, yoksa devlet hastanesinden mi sevk edileceği şeklindeki bir sorusu üzerine de, bu konunun henüz netleşmediğini vurguladı ve “Muhtemelen enflasyonu önlemek açısından bir sevk zinciri olabilir” diye konuştu.


Bu haber 809 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum